Lazer ile Göz Kapağı Estetik Cerrahisi (Blefaroplasti)

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Erkek ve kadınlarda daha çok yaşa ancak bir çok başka nedenlerlede genç yaşta bile göz kapaklarında oluşan sarkmalar, kişiyi olduğundan daha yıpranmış ve yaşlı gösterebilir,bunun yanında üst kapakta sarkan cilt ağırlık yaparak her iki gözde göz kapağın normalden daha aşağı inmesine sebep olup görmeyi dahi engelleyebileceği mümkün olmaktadır. Bu değişiklikler üst ve alt göz kapaklarında torbalanma, sarkma, alt kapaklarda şişlik (bombeleşme), kırışıklıklarda artış, göz kapaklarının aşağı doğru sarkması, morarmalar şeklinde kendini gösterebilir. Bu değişmeler kişiyi hem olduğundan yaşlı, hem de yorgun ve hasta gibi gösterir. Ayrıca üst göz kapağındaki aşırı gevşeklik ve sarkma, göz açıklığını daraltarak görme alanının küçülmesine neden olabilir; alt göz kapağındaki aşırı gevşeme ise alt göz kapağının dışa dönmesine yol açarak ektropion denilen bir hastalığa neden olur ki; bu hem görüntü olarak çok çirkindir, hem de gözde kanlanma, batma sulanmalara neden olarak rahatsızlık verir. Bu gibi durumlarda blefaroplasti yani göz kapakların estetik ameliyatı kaçınılmaz olur.

Lazerle Estetik cerrahinin çok iyi sonuçlar alabileceği bu hastalıkta uygulanacak yöntem cerrahın tercihine bağlı olmakla birlikte temel olarak şu işlemler yapılır: Üst göz kapağından mekik şeklinde bir deri-kas tabakası Diod lazer yöntemiyle çıkarılarak derideki gevşeme gerginleştirilir. Hastanın ihtiyacına göre gözü koruyan ve yastık görevi gören göz çukuru içindeki yağlardan bir kısım çıkarmak gerekebilir. Yapılacak işlemler bittiğinde kesi yeri tam göz kapağı kıvrımına oturtulmuş olacağından oldukça belirsiz bir iz oluşur. Alt göz kapağında tam kirpiklerin altından bir kesi ile girilir, fazlalık kas, göz çukuru yağı, ve gerektiği kadar deri çıkarılır; gerekirse torbalanmayı düzeltmek için kas tabakasına takviye yapılır. Cilt kapatıldığında alt kirpiklerin altında yerleşen yara izi zamanla oldukça belirsiz hale gelir.

Ameliyat sonrası dönemde yapılan pansumanlar hastanın dar bir alanda da olsa çevresini görmesine izin vermektedir. İlk 24 saat gözler üzerine buz torbası uygulanması şişlik ve morlukların az olmasını sağlar. Ertesi günü pansumanlar açılır, kişi çok daha geniş bir görme alanına kavuşur ve çok aktif olmayan günlük hayata döner. Göz kapaklarındaki şişlik ve morluklar 5-7 gün devam eder, kişinin mesleğine bağlı olarak bu sürenin dinlenerek geçirilmesi önerilir. Bu sürenin sonunda estetik ve görülmeyen dikişler alınır ve kişi aktif hayatına dönebilir.

Ameliyat öncesi dönemde 7 günden az olmamak kaydı ile sigara içilmemesi ve aspirin vb kanı sulandıran ilaçlar kullanılmaması çok önemlidir. Bu kısıtlamalar ameliyat sonrası 7 gün devam ettirilmelidir, aksi taktirde yara iyileşmesi olumsuz etkilenir.
Aşağıda Göz kapak estetik ameliyatı olan hastalarımın ameliyat öncesi ve sonrası resimleri görülmektedir: