Retina Dekolmanı

Halk arasında retina yırtılması olarak tanımlanan RETİNA DEKOLMANI her yıl 10.000 kişiden birinde görülür. Retina dekolmanı her yaşta görülebilmesine karşın orta yaşlı ve üstünde daha sık ortaya çıkar. Miyoplarda ve retina dekolmanı olanların yakın akrabalarında görülme şansı daha fazladır. Göze doğrudan gelen darbeler de retina dekolmanına sebep olabilirler. Retina dekolmanı bebek ve çocuklarda da görülebilir. Retina dekolmanı tedavi edilmediği takdirde körlükle sonuçlanır.Retina ışığa duyarlı sinir lif ve hücrelerden oluşmuş ince saydam bir dokudur. Retina gözün içini duvar kağıdı gibi kaplar. Retina fotoğraf makinesindeki film gibi görev yapar: Işık gözbebeğinden göze girer, göz merceği ışığı retina üzerinde netleştirir, retinadaki ışığa hassas lifler gözleri görme siniri aracılığıyla beyne iletirler.
Retina dekolmanının nedenleri nelerdir ?
Retina dekolmanının en sık nedeni retina tabakasında yırtık ve deliklerdir. Yaşlılıkla birlikte retina incelip yırtılabilir ancak en sık olarak neden yaşlılıkla değil gözün içini dolduran yumurta akı kıvamındaki “vitreus” adı verilen maddenin büzüşmesidir. Vitreus gözün arka duvarında birkaç yerden retinaya sıkıca yapışıktır. Vitreus büzüşürken retinayı çekerek yırtıklara neden olur. Retinada yırtık oluştuktan sonra vitreustan gelen sıvı yırtıktan geçerek retinayı göz duvarından ayırır. Zaten retina dekolmanı retina ayrılması anlamına gelir. Retina ayrıldığında görmede kör sahalar ortaya çıkar. Orta yaş üstündeki insanlar özellikle parlak ışıklı ortamlarda yüzer siyah noktacıklar görebilirler. Bu siyah noktacıklar genellikle önemli değildirler. Ancak bazılarında retina tabakasında yırtık oluşurken siyah noktacıklar görülebilir ve hastalar ışık çakmaları hissederler. işte bu erken devrede göz doktorları retinayı dikkatle muayene ederek daha retina ayrılmadan yırtığı saptayabilirler. Bazı hastalarda retina dekolmanı belirgin siyah noktalar ve ışık çakmaları olmadan ortaya çıkabilir. Bu hastalar görme alanlarında karanlık sahalar fark ederler. Retina dekolmanı ilerledikçe merkezi görme kaybolur yani okuyamayız ve insanların yüzlerini göremeyiz.
Retina dekolmanı nasıl teşhis edilir ?
Retina dekolmanı gözün dışından belli olmaz. Dolayısıyla belirtiler ortaya çıkar çıkmaz göz doktoruna gidilmesi gerekir. Göz doktoru göz bebeğini geçici olarak büyüten bir damla damla damlatıldıktan sonra retinayı oftalmoskop denilen bir aletle muayene eder.
Tedavi : Retinada yırtık ortaya çıktığında retinanın ayrılması erken tedavi ile önlenebilir. Retina ayrıldıktan sonra
ancak ameliyatla tedavi edilebilir. Hangi yöntemlerin kullanılacağı hastanın durumuna göre seçilir. Retina dekolmanını her göz doktorunun teşhis etmesi gerekir ancak tedavisini bu konuda uzmanlaşmış göz doktorları yapabilir. Normal durumlarda başvurulan göz doktorunun hastayı retina dekolmanı konusunda uzmanlaşmış bir göz doktoruna göndermesi gerekir. Hastanelere başvuran hastaların ameliyatları nı bu konuda uzman kişiler tarafından yapıldıklarından emin olmaları şarttır. Retina dekolmanında tedavi için farklı yöntemler uygulanır. Laser : Yırtık oluşunca retina hemen ayrılmaz. Eğer bu devrede doktora başvurulursa yırtıklar laser ışınıyla kapatılır ve çok defa ameliyata gerek kalmaz. Laser tedavisi hasta ve hekim için çok kolay bir tedavidir. Hasta hiçbir acı duymadan birkaç dakika içinde yırtıkların etrafına laser uygulanır. Laser bir bakıma orada dokuyu yapıştıran kaynak görevi yapar. Laser tedavisi retinanın ayrılmasını çok defa engellerse de bazı durumlarda yine ameliyat gerekebilir. Ameliyat : Retina ayrıldıktan sonra ancak ameliyatla eski haline dönebilir. Ameliyat sırasında retinayı yapıştırmak için yırtık çevresine özel bir uçla soğuk uygulanır ve yırtığa bası yapması için gözün dışına silikon maddeler yerleştirilir. Ameliyat sıklıkla genel anestezi altında yapılır.Modern cerrahi tekniklerle retina dekolmanı hastalarının % 90 ı iyi olur.%90 iyi olur denildiğinde hastalık büyük çapta iyi olur anlaşılmamalıdır.Bu istatiğin anlamı retina dekolmanı cerrahisinde tecrübeli doktorların ameliyat ettiği 100 hastadan 90 ı iyi olur.10 hastada ise ameliyat başarılı olmasına rağmen dekolman geçmeyebilir.Bir kısım hastada retinanın büzülmesi nedeniyle özel ameliyatlar yapılır ve ameliyat sırasında göz içine silikon veya gazlar verilebilir. RETİNA DEKOLMANI OLAN HASTALARIN BİLMELERİ GEREKEN ÖNEMLİ BİR KONU İSE BU HASTALĞIN KATARAKT VE DİĞER GÖZ HASTALIKLARINDAN ÇOK FARKLI BİR DURUM OLDUĞUDUR. BU HASTAIĞIN NÜKS ETMESİ TABİATINDADIR. YANİ BAŞARILI BİR AMELİYAT İLE ORTADAN KALKAN RETİNA DEKOLMANI TEKRARLAYABİLİR GÖZ DOKTORUNUN, NE KADAR TECRÜBELİ OLURSA OLSUN, HASTANIN ARZU ETTİĞİ ANLAMDA İYİ OLACAĞINA DAİR BİR GARANTİ VERMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR. Ameliyattan sonra görme nasıl olur ? Retina başarıyla eski haline döndürüldükten sonra görme zaman içinde eski haline dönebilir. Eski keskin görmenin kazanılması ise ancak retina dekolmanını erken tedavi edilmesine bağlıdır. Retina dekolmanı hastalarının % 50 si mükemmel görme kazanırlar. Diğerleri ise değişik derecelerde görme elde ederler. Bazı hastalarda retina dekolmanı başarıyla tedavi edilse de iyi bir görme ortaya çıkmayabilir. ÖZET: Retina dekolmanı gözde siyah noktaların uçuşması ve ışık çakmalarıyla başlayan ve daha sonra görme kaybına neden olan ciddi bir hastalıktır. Retina dekolmanı kendi kendine iyi olmaz ve tedavi edilmediğinde körlükle sonuçlanır.