Renk Körlüğü

RENK KÖRLÜĞÜ NEDİR?

Milyonlarca insanda farklı çeşitlerde renk körlüğü veya renk görme bozuklukları diye adlandırılan, doğumsal veya edinsel (sonradan gelişen) olabilen hastalık mevcuttur. Kadınlarda %0,6-0,8 oranında rastlanılmasına rağmen bu oran erkeklerde yaklaşık %10 dur. Bu hastalığın nedeni; gözün retina tabakasındaki bazı pigmentlerin eksikliği veya hiç olmamasıdır. Renk körlüğü, pigmentlerin eksiklik derecesine göre normale yakın görmeden, çok ileri derede karışıklıklara yol açabilecek derecelerde olabilir. Bir çok olguda özellikle aydınlatmanın kötü olduğu ortamlarda soluk renkler gibi canlı renkler de karıştırılabilir.

RENK KÖRLÜĞÜ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Renk körlüğünün tedavisi yoktur. Renk körü olan gençlerin meslek seçimleri sırasında bu rahatsızlığın engel olmadığı meslekleri seçmeleri yararlı olacaktır. Örneğin renk körü olan bir insanın moda, tekstil işlerinde veya renkli kablolarla ilgili işlerde çalışması zor olabilir. Son yıllarda üretilmeye başlayan Chromagen gibi bazı renkli mercekler sayesinde renk körleri renkleri daha iyi ayırt edebiliyorlar.

CHROMOGEN HAKKINDA BİLGİLER : Aşağıdaki bilgiler Chromagen web sitesinden alınmıştır. http://www.dyslexia-help.co.uk/ Hastanemizde Chromagen lenslerinin satışı yapılmamaktadır.

CHROMOGEN?İN YARARI NEDİR?

ChromoGen, özel yoğunluk ve renk tonunda üretilen günümüzdeki tek renkli lens sistemidir. Kişilerin tercihine göre gözlük veya kontak lens şeklinde iki alternatif sunulabilir. ChromaGen?in haploskopik filitreleri, gözlerimizin içine gidip farklı renkleri algılamamızı sağlayan, her renk için farklı olan dalga boylarında değişiklik yaparak hastaların renkleri doğru algılamasını sağlar. ChromoGen uygulanan hastaların %97?sinden fazlasında renk görmede önemli oranda düzelme tespit edilmiştir.

Chromagen kullanan bir hatanın tarif ettiği gül resmi. Sağda Chromagen ile solda kendi gözüyle görüntü Birçok hasta için bu hastalıktan korunma, renk görmede düzelmeyi sağlama çok değerli ve hayat kalitesini anlamlı ölçüde arttıran bir faktördür. Hastalar normal olarak görebildikleri renkleri daha parlak görebilirken bazı renkleri ve renk tonlarını hayatlarında ilk defa görebilmenin mutluluğunu yaşarlar ve bundan sonraki hayatlarında da bu renkleri görebilme şansına sahip olurlar.

CHROMOGEN LENSLER İLE BEKLENİLEN KAZANÇLAR

  • GENEL RENKLERİ ALGILAMADA DÜZELME
  • RENKLERİN DAHA PARLAK VE NET ALGILANMASI
  • DAHA ÖNCE ALGILANAMAYAN RENK TONLARININ ALGILANABİLMESİ
  • RENKLERİ DOĞRU ADLANDIRABİLME(HASTALARIN SOSYAL ORTAMLARDA BU KONU İLE İLGİLİ HİÇ BİR ENDİŞESİNİN KALMAMASI)

Renk körlüğünün düzeltilmesi hastalara daha güvenli bir hayat sağlar. Örneğin kişinin trafik ışıklarında yaşabileceği tehlikeleri önler. Yakın zamana kadar renk körlüğü olan hastalar için etkili bir tedavi yoktu ve hastalar bu konudaki sorunlarını kendi aldıkları tedbirlerle gidermek zorunda kalıyorlardı.(Örneğin trafik lambalarındaki ışıkları ayırt etmeye çalışmak yerine ışıkların pozisyonuna göre kurallara uymaya çalışmayı tercih ediyorlardı.)

CHROMOGEN'in amacı, günlük hayat koşullarında renklerin algılanmasında düzelmeyi sağlamak olsa da olasılıkla renk görme testleri sonuçlarında da önemli derede bir düzelme sağlanacaktır. ChromaGen lens kullanan hastalarda normalde birkaç ay içinde renk algılamada ve özellikle renkleri doğru adlandırmada hızlı bir düzelme sağlanacaktır. Bununla beraber bazı hastalarda sonuç daha hızlı alınabilir ve ChromoGen kullanılmaya başlandıktan sonraki birkaç saat içinde renk görme testlerinde başarılı olunabilecek bir düzelme gerçekleşebilir.

RENK KÖRLÜĞÜ TESTİ Eğer aşağıdaki noktaların içinde net olarak bir rakam görebiliyorsanız muhtemelen renk körü değilsiniz, eğer göremiyorsanız renk körlüğü hastalığınız olabilir.

Burada 5 Rakamı Görülür

SIK SORULAN SORULAR?

ChromaGen iş başvurularımda bana yardımcı olabilir mi?

Bu sizin başvurduğunuz işin gerektirdiği özelliklere bağlıdır. Ve daha da önemlisi bu konudaki son kararı işvereniniz verecektir. Birçok olguda renk görmede düzelme pratikte bir miktar karışıklık yaratabilecek düzeyde olabilir, bu da bir miktar soruna yol açabilir.Bu durumda ayrıntılı bir açıklama yapma ihtiyacı doğabilir,bu konuyu iş vereninizle ayrıntılı bir şekilde konuşmalısınız.

Polis okulu veya askeri akademi sınavlarında ChromoGen'i kullanabilir miyim?

Her kurumun renk körlüğü olan adayları değerlendirirken dikkate aldığı birtakım standartları vardır, bu nedenle başvuruda bulunmadan önce ilgili kurum yetkililerinden bu konu hakkında ayrıntılı bilgi almanızı öneriyoruz.

Polis okulu veya askeri akademi elemelerinde yapılan renk körlüğü testinde ChromaGen kullanarak başarılı olursam kabul edilir mi?

Yukarıda da açıkladığımız gibi bu konu hakkında ancak ilgili kurum yetkililerinin vereceği bilgi esastır. Bizim size önerimiz sınava girmeden önce ChromaGen kullandığınızı yetkililere mutlaka bildirmenizdir.