LASIK

Miyop, hipermetrop ve astigmatizmanın düzeltilmesi için kullanılan LASIK yöntemi sayesinde milyonlarca insan gözlükten bağımsız yaşamaktadır. LASIK işlemi gözün saydam tabakasının excimer laserle kalıcı olarak yeniden şekillendirilmesidir. PRK ve LASEK yöntemleriyle de aynı düzeltmeler yapılabilir. Hastanemizde benzer cihazlar arasında en iyileri olan Wavelight Allegretto Wave Eye-Q laser ve Hansatome Microkeratom ile Intralase FS-60 kullanılmaktadır. En son teknoloji cihazlar ve doktorlarımızın LASIK ve PRK konusunda 1992 yılından beri tecrübeyle elde ettikleri birikim hastanemizde elde edilen yüksek başarının arkasındaki en önemli faktördür. Lasik cerrahisinde önemli bir aşama olan Intralase ( intralasik) diğer adıyla bıçaksız lasik hastanemizde hizmetinize girmiştir. Intralase hakkında daha fazla bilgi bu sayfanın sonundadır.

LASIK nasıl yapılır:

Lasik olacak hastalarımız göz doktoru tarafından göz muayenesi yapıldıktan sonra sonra Orbscan ve Allegro Topolyser-Analyzer ile değerlendirilir. Hasta halk arasında kartal gözü diye adlandırılan wavefront veya diğer kişiselleştirilmiş tedaviler (Wavefront, topolyser, q-mode)için uygunsa daha ileri tetkikler yapılır. Lasik için uygun bulunan hastalar işlemler hakkında bilgilendirilir ve randevu verilir. Randevu günü gelen hasta tekrar muayene edilir ve sırası geldiğinde excimer laser odasına alınır. Saydam tabaka damlayla uyuşturulduktan sonra Mikrokeratom adı verilen cihaz veya intralase lazer kornea üzerine yerleştirilerek, koruyucu bir tabaka kaldırılır. Bu işlem sırasında gözde hafif bir bası hissi olur ama ağrı duyulmaz. Daha sonra hastanın kırmızı ışığa bakması söylenerek LASIK ameliyatı gerçekleştirilir. Hastaya halk arasında kartal gözü diye adlandırılan wavefront veya diğer kişiselleştirilmiş tedaviler (Wavefront, topolyser, q-mode) yapılacaksa ekzimer laser cihazı ona göre programlanır. Cihazımızda gözün hareketlerini takip eden eye-tracker sistemi olduğundan hasta gözünü oynatması tedaviyi etkilemez. İşlem sonrasında hastaya o gece takması için koruyucu gözlük verilir. Hastalarımız ertesi günden itibaren günlük normal yaşantılarına dönebilirler.

En çok sorulan LASIK soruları ve yanıtları:

 • Kartal Gözü(Wavefront) nedir? Bazı gözlerde miyop, hipermetrop veya astigmat gibi kırma kusuru ile birlikte Aberasyon adı verilen gözün optik düzensizlikleri mevcuttur. Bu aberasyonlar gece görüşü ve görme keskinliğinde azalmaya neden olabilir. Bu durumda kırma kusuru ile birlikte aberasyonları da düzeltmek gece görüşü ve görme keskinliğinde artışa neden olabilir. Bu konuda da halk arasında Kartal Gözü olarak bilinen kişiye özel tedavi seçenekleri kliniğimizde Wavefront, F-cat, T-cat metotlarıyla uygulanmaktadır. Sizin için uygun olan yönteme doktorunuz karar verecektir.
 • Kimlere LASIK yapılmaz? Keratokonus, ince kornea, üveit, kontrolsüz glokom, kontrolsüz diyabet olanlarla hamile ve emziren annelere yapılmaz. 18 yaş altında ve 65 yaş üstünde özel durumlar dışında yapılmaz. Bu konuda son sözü doktorunuz söyleyecektir.
 • Lasik, PRK, LASEK, Intralase (intralasik) , Kartal gözü, Wavefront: Hangisi benim için uygundur? Bunların hepsi lazerle göz ameliyatı yöntemleridir. Hangi yöntemin sizin için uygun olduğuna lazerle göz ameliyatı konusunda uzman olan doktorlar karar verebilirler. Alternatifler size sunulduktan sonra son kararı doktorunuzla birlikte vermeniz sizin için en iyi sonucun alınmasında belirleyici olacaktır.
 • Ameliyat günü neler yapmalıyım? LASIK günü, üzerinize rahat giysi giyerek size verilen randevu saatinde geliniz. LASIK işlemi ortalama 15 dakika sürmekle birlikte kliniğimizde 4 saat geçirecek şekilde planlayınız. Yani randevunuz saat 13 ise işiniz 17 de bitecektir. O gün makyaj yapmayın, parfüm sürmeyin.
 • Lasik işlemi ağrılı mıdır? İşlem hastaların çok büyük çoğunluğunda ağrısız olmaktadır. Laserden sonraki iki saat içinde gözde batma ve sulanma olabilmektedir.
 • Görmem ne zaman netleşir? Genellikle birçok aktivite 1-2 gün içinde rahatlıkla yapılacak şekilde net görme olur. Ancak tam netleşme 4-6 hafta hatta bazı kişilerde daha da uzun sürebilir. İşime ne zaman dönebilirim? 1-2 gün içinde işinize dönebilirsiniz.
 • LASIK sonrasında göz damlası kullanmam gerekiyor mu? Lasik sonrasında kortizonlu ve antibiotikli damlalar kısa süreli kullanılır.
 • LASIK sonrası gözüm kapatılacak mı? Lasik sonrasında size koruyucu gözlük veriyoruz.Gözlerinizi kapatmıyoruz.
 • Gözlük veya kontakt lens kullanmak istemiyorum ama doktorlar gözümün LASIK için uygun olmadıklarını söylediler? Göz bozukluğu çok yüksek olduğunda veya kornea tabakası ince olduğunda LASIK yapılmaz. Bu durumda alternatifler fakik iol veya saydam lens ektraksiyonudur. Fakik iol ameliyatında ICL, Artisan veya Artiflex göz içi mercekler kullanılır. Saydam lens ekstraksiyonu (CLE) ise katarakt ameliyatına benzer bir ameliyattır. Bu yöntemlerle çok iyi sonuçlar alınır ancak hasta seçimi çok önemlidir.
 • LASIK ile miyop, hipermetrop ve astigmat düzeltilebilir mi? Yeni kuşak excimer laser cihazları ile miyop, hipermetrop ve astigmat düzeltilebilir.
 • LASIK sonrasında gözlük kullanacak mıyım? Hastaların çok büyük bir çoğunluğu bu işlem sonrasında gözlük kullanmadan günlük aktivitelerini gerçekleştirebilmektedirler. Ancak 40–45 yaş üzerinde olanlarda yakın veya okuma gözlüğü kullanmak gerekecektir. Yakın gözlüğüne göz bozukluğu olmayan 40 yaşın üzerindeki herkes gereksinim duymaktadır.
 • LASIK işleminin riskleri nelerdir? Tıpta hiçbir tedavi risksiz ve komplikasyonsuz değildir. Aynı şekilde sonuçları garantili değildir. Ancak LASIK için en güvenli tedavidir denilebilir. Hastanemizde komplikasyon olmaması için her türlü önlem alınmaktadır. Muhtemel komplikasyonlar arasında enfeksiyon, gece yansımaları, az düzeltme, fazla düzeltme sayılabilir. Tüm riskleri ve olası komplikasyonları saymamız mümkün değildir. Kliniğimizde LASIK olacak tüm hastalarımıza riskler hakkında daha ayrıntılı bilgi verilerek aydınlatılmış onay formu, okutulup imzalatılmaktadır. Lasik olmayı düşünenlerin daha evvel ameliyat olmuş kişilerle konuşmaları ve konuda yazılı bilgilerle interneti araştırmaları uygun olur.
 • LASIK işlemi her iki göze aynı anda yapılabilir mi? Evet, hastalarımızın hemen hepsine aynı seansta her iki göze uygulanmaktadır.
 • Lasik olanlar ileride katarakt ameliyatı olabilirler mi? Lasik olanlar gerektiğinde katarakt veya diğer göz ameliyatlarını olabilirler.
 • Göz çizdirme nedir? Lazerle göz çizdirme nedir? 1980li yıllarda Rusya'da popüler olan radyal keratotomi ameliyatı halk arasında lazerle göz çizdirme olarak bilinmektedir. Excimer laserin 1990 da sonra uygulanmaya başlamasıyla Lazerle göz çizdirme olarak bilinen bu yöntem terk edilmiştir. Lazerle göz ameliyatı veya lazerle göz çizdirme olarak tanınan bu ameliyatta aslında laser hiçbir zaman kullanılmamış ve işlemler elmas bıçaklarla yapılmıştır. Bu ameliyatlar hiçbir zaman İzmir , İstanbul ve Ankara göz doktorları arasında yaygın olarak kullanılmamış ve yine İzmir , İstanbul ve Ankara göz hastaneleri ve göz klinikleri arasında pek kabul görmemiştir.
 • Intralase Nedir? Intralase metodu, lasik işlemini yapabilmek için gereken ince kornea tabakasını bıçak kullanmadan kaldırmak için geliştirilmiş bir yöntemdir. Geleneksel olarak bu ince tabakayı kaldırmak için mikrokeratom adı verilen cihaz kullanılır. Mikrokeratom gözün önünde ileri ve geri hareket ederek korneadan ince bir tabaka keser. Mikrokeratom ile yapılan lasik ameliyatları bilindiği gibi son derece güvenlidir. Ancak lasik sırasında çok ender görülen komplikasyonların çoğunluğu mikrokeratoma bağlıdır. Intralase metodunda ise bu ince tabaka gözünüze herhangi bir bıçak temas etmeden yaratılır.
 • Intralase nasıl çalışır? Intralase metodunda, her biri saniyenin katrilyonda biri kısalıkta çok küçük laser ışıkları kornea tabakasından geçerek kornea içinde mikroskobik kabarcıklar yapar. Bu kabarcıkların sayısı ve kaplayacağı alan önceden doktor tarafından belirlenir ve bilgisayara işlenir. Bu kadar hassas işlemler normalde kullanılan bıçaklı mikrokeratomlar da mümkün değildir. Kaşkaloğlu Göz Hastanesinde bulunan son sistem 2006 model FS-60 cihazında bütün bu işlemler 30 saniye sürer. Daha sonra bu tabaka kolaylıkla kaldırılır ve lasik yapılır. Lasik işlemi bittikten sonra bu tabaka kolaylıkla yerine yatırılır ve kısa sürede iyileşir.
 • Benim gözüm Intralase için uygun mu? Eğer bıçaksız lasik olmak istiyorsanız ve ender de olsa görülebilen mikrokeratom komplikasyonlarından sakınmak istiyorsanız lasik- Intralase sizin için uygundur. Intralase metodunda lasikten sonra 10/10 görme oranı daha yüksektir. Ayrıca Intralase ile lasik olan hastalar görme kalitelerinin daha iyi olduğunu ve bunu özellikle loş yerlerde ve gece fark ettiklerini bildiriyorlar.
 • Başka neler bilmeliyim? ​Hastalar tarafından tercih edilir: Bir gözü bıçakla diğer gözü Intralase ile ameliyat olan hastaların ¾'ü, Intralase ile ameliyat olan gözlerinin daha iyi olduğunu bildirmişlerdir. Kanıtlanmış ve Güvenilir: Intralase metoduyla bugüne kadar yüz binlerce işlem güvenli ve etkili olarak yapılmıştır. Halen daha gelişmiş bir tedavi metodu yoktur. Intralase teknolojisinin üstünlüğü sayesinde doktorunuz lasik için gereken her parametreyi daha hassas bir şekilde kontrol ederek sonuçların daha etkili olmasını sağlar. Ayrıca Intralase yönteminde hiç bıçak kullanılmadığı için hastalar lasik tedavisine girerken daha fazla güven daha az endişe duyarlar ve mükemmel görme kazanma şansları daha yüksektir. Intralase hakkında daha fazla bilgi için bizi arayınız. Doktorlarınızla konuşunuz veya www.intralase.com adreslerini ziyaret ediniz. INTRALASE

Intralasik Bıçaksız LASIK sistemi Intralase FS60 hakkında bilgiler: Intralase Nedir?

Intralase metodu, lasik işlemini yapabilmek için gereken ince kornea tabakasını bıçak kullanmadan kaldırmak için geliştirilmiş bir yöntemdir. Geleneksel olarak bu ince tabakayı kaldırmak için mikrokeratom adı verilen cihaz kullanılır. Mikrokeratom gözün önünde ileri ve geri hareket ederek korneadan ince bir tabaka keser. Mikrokeratom ile yapılan lasik ameliyatları bilindiği gibi son derece güvenlidir. Ancak lasik sırasında çok ender görülen komplikasyonların çoğunluğu mikrokeratoma bağlıdır. Intralase metodunda ise bu ince tabaka gözünüze herhangi bir bıçak temas etmeden yaratılır.

Intralase nasıl çalışır?

Intralase metodunda, her biri saniyenin katrilyonda biri kısalıkta çok küçük laser ışıkları kornea tabakasından geçerek kornea içinde mikroskobik kabarcıklar yapar. Bu kabarcıkların sayısı ve kaplayacağı alan önceden doktor tarafından belirlenir ve bilgisayara işlenir. Bu kadar hassas işlemler normalde kullanılan bıçaklı mikrokeratomlar da mümkün değildir.

Kaşkaloğlu Göz Hastanesinde bulunan son sistem FS-60 cihazında bütün bu işlemler 30 saniye sürer. Daha sonra bu tabaka kolaylıkla kaldırılır ve lasik yapılır. Lasik işlemi bittikten sonra bu tabaka kolaylıkla yerine yatırılır ve kısa sürede iyileşir.

Benim gözüm Intralase için uygun mu?

Eğer bıçaksız lasik olmak istiyorsanız ve ender de olsa görülebilen mikrokeratom komplikasyonlarından sakınmak istiyorsanız lasik- Intralase sizin için uygundur. Intralase metodunda lasikten sonra 10/10 görme oranı daha yüksektir. Ayrıca Intralase ile lasik olan hastalar görme kalitelerinin daha iyi olduğunu ve bunu özellikle loş yerlerde ve gece fark ettiklerini bildiriyorlar.

Başka neler bilmeliyim?

 • Hastalar tarafından tercih edilir: Bir gözü bıçakla diğer gözü Intralase ile ameliyat olan hastaların ¾'ü, Intralase ile ameliyat olan gözlerinin daha iyi olduğunu bildirmişlerdir.
 • Kanıtlanmış ve Güvenilir: Intralase metoduyla bugüne kadar yüz binlerce işlem güvenli ve etkili olarak yapılmıştır. Halen daha gelişmiş bir tedavi metodu yoktur. Intralase teknolojisinin üstünlüğü sayesinde doktorunuz lasik için gereken her parametreyi daha hassas bir şekilde kontrol ederek sonuçların daha etkili olmasını sağlar. Ayrıca Intralase yönteminde hiç bıçak kullanılmadığı için hastalar lasik tedavisine girerken daha fazla güven daha az endişe duyarlar ve mükemmel görme kazanma şansları daha yüksektir. Intralase hakkında daha fazla bilgi için bizi arayınız. Doktorlarınızla konuşunuz veya www.intralase.com adreslerini ziyaret ediniz.