Bilgisayar Ekranları ve Gözümüz

Bilgisayar ekranları göze zararlı mıdır?
Hayır. Bilgisayar ekranlarının gözlere zararlı olduğuna dair herhangi bir bilimsel bulgu yoktur. Ancak bilgisayar kullanımı arttıkça göz rahatsızlığı ve yorgunluğu, yakınmaları arttığından haklı olarak böyle bir endişe ortaya çıkmaktadır. Yapılan tüm çalışmalarda normal koşullarda bilgisayar ekranlarından zararlı seviyede iyonizan radyasyon (X-ışınları) veya noniyonizan radyasyon (ultraviole) tespit etmek mümkün olmamıştır. Örneğin bilgisayar ekranlarından salınan ultraviole miktarı basit bir floresan ampulden açığa çıkandan çok daha azdır. Hayat boyu bilgisayar kullanılsa dahi zararlı bir radyasyon etkisi olmaz.
Bilgisayar kullanımı göz yorgunluğu yapar mı?
Evet. Yoğun bilgisayar kullananların gözlerinde kızarıklık, sulanma, kuruma, yorgunluk ve ağırlık hissi olabilir. Baş ağrısı ve sırt ağrısı görülebilir. Bu şikayetler çalışma koşulları düzenlenerek ve gerekli görüldüğünde gözlük verilerek azaltılabilir. Göz yorgunluğu rahatsız edici bir durumdur ancak bilgisayar kullanmaktan vazgeçmemizi gerektirmez. Yorgunluğun sebebinin araştırılması gerekir. Göz doktorunuz bu konuda size yardımcı olabilir.
Göz yorgunluğu nasıl önlenir?
Bilgisayar ekranı normal okuma mesafesinden biraz uzakta olmalıdır. Bilgisayar ekranının üst kenarı göz hizasında veya biraz altında olmalıdır. Eğer bir yerden okunarak bilgisayara yazılıyorsa okunan materyel ekrana mümkün olduğu kadar yakın olmalıdır. Böylece her seferinde başın hareket ettirilmesine ve gözün uyum yapmasına gerek kalmaz. Çalışılan odanın aydınlatması çok önemlidir. Ekrandan yansıma kullananları rahatsız edebilir. Çalışma yeri fazla aydınlık olmamalıdır. Yüzümüz pencereye veya parlak yüzeylere dönükse ekranı görmemiz zorlaşır. Odanın aydınlatmasını değiştirmek mümkün değilse ekran filtresi yardımcı olabilir. Bilgisayar ekranları çok toz tuttuklarından sık sık antistatik bezlerle temizlenmelidir. Bilgisayar kullananlar düzenli olarak ara vermelidir. Yoğun bilgisayar kullanımı sırasında vücut, baş ve göz oldukça hareketsiz kaldıklarından yorucu olabilir. Gerçekten yoğun bilgisayar kullananlarda yakınmaların çoğunun nedeni hareketsizlik ve kötü oturma pozisyonudur. Ayrıca yoğun bilgisayar kullanımı sırasında daha az göz kırpıldığından gözlerde kuruma olur. Bilinçli olarak sık göz kırparak kurumayı önler ve gözlerde yanma şikayetlerini azaltabiliriz. Normalde gözlük kullanması gerekmeyen kişiler eğer yoğun olarak bilgisayar kullanıyorlarsa gözlük kullanmaları gerekebilir. Sizin şikayetleriniz için neler yapılması gerektiğine göz doktorunuz karar verecektir.